Oświadczenie premiera rządu Republiki Czeskiej w sprawie propozycji Komisji Europejskiej, aby wstrzymać wypłaty z Funduszu Spójności wobec Węgier.
24.2.2012
Republika Czeska ceni wysiłki Komisji Europejskiej, zmierzające do wzmocnienia dyscypliny fiskalnej państw członkowskich Unii Europejskiej, będąc świadoma, że konsolidacja budżetów państw stanowi niezbędną część programu stabilizacji makroekonomicznej UE.
Trudno jednak poprzeć propozycję KE odnośnie zawieszenia przyszłych wypłat z Funduszu Spójności dla Węgier, co miałoby być sankcją za niepodjęcie skutecznych działań prowadzących do ograniczenia nadmiernego deficytu budżetowego. W rozumieniu premiera Republiki Czeskiej, wstrzymanie czerpania środków stanowi skrajny instrument, wykorzystywany tylko wtedy, kiedy państwo członkowskie przekroczy limity deficytu budżetowego, nie podejmując stosownych kroków naprawczych.
Premier rządu Republiki Czeskiej jest przekonany, że rząd Węgier jest w pełni świadom własnych, wynikających z członkowstwa w UE obowiązków, podejmując wszystkie niezbędne kroki, za sprawą których można Komisję Europejską przekonać o własnej determinacji, zmierzającej do osiągnięcia zadowalającego postępu w zakresie dyscypliny budżetowej.
Ze względu na aktualnie niestabilną sytuację gospodarczą, podwyższoną wrażliwość rynków finansowych i daleko idące konsekwencje proponowanych restrykcji, wstrzymanie obiecynych wypłat z Funduszu Spójności dla Węgier powinno być stosowane z najwyższą ostrożnością i sprawiedliwie. Wobec wszystkich państw członkowskich powinna być stosowana ta sama miara. Dlatego rzeczą osobliwą jest, kiedy Komisja Europejska proponuje zawieszenie wypłaty środków z Funduszu Spójności na podstawie samej tylko szacunkowej prognozy rozwoju węgierskiego deficytu budżetowego.
W przeciwnym razie ryzykujemy, że obecnie stosowane restrykcje mające na celu podniesienie wiarygodności procedur związanych z nadmiernym deficytem, będą rozumiane bardziej jako instrumenty polityczne, niż jako wiarygodna i skuteczna motywacja dla naprawy czy korekty budżetu.
Po szczegółowym przestudiowaniu wszystkich okoliczności i zapoznaniu się z całością sprawy, premier rządu Republiki Czeskiej z pewnością oceniłby, gdyby Komisja Europejska przed tym zanim zaproponuje rzeczywiste i tak zasadnicze kroki, mogące narazić na szwank opinię dotkniętego państwa członkowskiego w oczach rynków finansowych, przeprowadziła uprzednio merytoryczne i nie motywowane politycznie rozeznanie.
Komisja Europejska powinna w tym temacie miała postępować jako administacyjny organ, a nakładanie sankcji powinno mieć charakter automatyczny, a nie polityczny. Postępowanie Komisji Europejskiej nie powinno budzić wątpliwości co do jej instytucjonalnej i apolitycznej pozycji.
Premier rządu Republiki Czeskiej zaleca więc Radzie UE, aby nie podejmować decyzji na temat propozycji Komisji Europejskiej w sprawie wstrzymania środków z Funduszu Spójności, zanim nie będą znane konkretne rekomendacje dla Węgier w sprawie trybu postępowania dot. nadmiernego deficytu i zanim nie zostaną wyjaśnione warunki, na jakich podjęta decyzja może być odwołana.
Petr Nečas
Tłumaczenie za Fronda.pl
Przeczytaj komentarz Andrzeja Grajewskiego Czeska solidarność
Fronda.pl