• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Nowicka przepadła, ale potem przeszła

  PAP

  dodane 08.11.2011 17:25

  Cezary Grabarczyk (PO), Marek Kuchciński (PiS), Eugeniusz Grzeszczak (PSL) i Jerzy Wenderlich (SLD) zostali we wtorek wybrani w pierwszej turze na wicemarszałków Sejmu, podczas inauguracyjnego posiedzenia izby. W drugiej turze Sejm wybrał odrzuconą we wcześniejszym głosowaniu Wandę Nowicką z Ruchu Palikota.

  Grabarczyka poparło 445 posłów, Kuchcińskiego - 439, Grzeszczaka - 454, a Wenderlicha - 436.

  Przeciwko kandydaturze Nowickiej w debacie sejmowej wypowiadali się posłowie klubu PiS. Poseł Artur Górski (PiS) przekonywał, że Nowicka jest na liście płac "przemysłu proaborcyjnego i antykoncepcyjnego".

  Inna posłanka PiS Anna Zalewska przywołała wypowiedź Nowickiej, która miała powiedzieć - "jesteśmy krajem katolickim, który na nieszczęście dla kobiet jest krajem papieża". Zalewska pytała posłów, czy osoba z takimi poglądami może zostać wicemarszałkiem Sejmu.

  Również Jan Dziedziczak (PiS) przywołał jedną z wcześniejszych wypowiedzi Nowickiej: "Pani Nowicka powiedziała, że jeśli ktoś nie był komunistą za młodu, to nie będzie przyzwoitym człowiekiem. Przypomnę, że w Polsce komunizm jest zabroniony" - zauważył.

  Wśród posłów PO, którzy byli przeciwni temu, by Nowicka pełniła funkcję wicemarszałka Sejmu, byli m.in. Stefan Niesiołowski, Julia Pitera i Konstanty Miodowicz. Wstrzymali się m.in. Jarosław Gowin i Andrzej Halicki.

  Jednak w pierwszym głosowaniu większość klubu PO, bo aż 117 posłów, w tym m.in. Donald Tusk i Grzegorz Schetyna, poparło Nowicką.

  W klubie PSL większość - 11 posłów - podczas głosowania wstrzymało się od głosu. 7 posłów, w tym m.in. Jan Bury, Stanisław Żelichowski, Eugeniusz Grzeszczak czy Janusz Piechociński było za, a 4 przeciw (m.in. Eugeniusz Kłopotek).

  Nowicką poparły cały klub Ruchu Palikota i klub SLD.

  "Decyzja Sejmu jest skandaliczna" - mówił dziennikarzom Janusz Palikot. Jako "skandaliczne" i "szowinistyczne" ocenił też wystąpienia posłów PiS pod adresem Nowickiej. Dodał, że ponownie zgłosi kandydaturę Nowickiej na wicemarszałka Sejmu. "Osobiście wystąpię z rekomendacją Wandy Nowickiej" - powiedział Palikot dziennikarzom. Jak dodał, "ma wrażenie", iż udało mu się przekonać PO do kandydatury Nowickiej.

  To premier Donald Tusk w trakcie spotkania klubu PO w Sejmie przekonał posłów Platformy, aby w drugim głosowaniu na wicemarszałka poparli Wandę Nowicką z Ruchu Palikota - powiedział dziennikarzom b. wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski.

  "Premier przyszedł na spotkanie klubu i pod jego wpływem klub zagłosował na przedstawicielkę Ruchu Palikota" - powiedział Niesiołowski, pytany przez dziennikarzy, dlaczego w drugim głosowaniu poparł kandydaturę Wandy Nowickiej.

  W drugiej turze kandydatura Nowickiej znalazła wystarczające poparcie. Przepadła natomiast kandydatura Beaty Kempy, zgłoszonej przez klub Polska Solidarna. Nowicką poparło 243 posłów. Beatę Kempę poparło 154 posłów; większość bezwzględna wynosiła 209 głosów. W sumie głosowało 417 posłów.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • maja
   09.11.2011 13:30
   to jest demokracja podwojna w wydaniu polskim: nie przeszla za pierwszym razem to probujemy do skutku.
   Skoro nie przeszla to nie przeszla, po co ten caly cyrk.
  • Oleg
   09.11.2011 17:46
   Po ocenach wypowiedzi w tej dyskusji od razu widać że bywa tu sporo meneli Palikotowych. Typowe trole.....
  • MOSCARDI
   11.11.2011 01:41
   +Do zwycięstwa zła wystarczy bierność ludzi dobrych. Witki mi czasami już opadają jak piszę z ludźmi święcie przekonanymi o swojej racji, ale trzeba prostować, trzeba kuć, bo inaczej hołota nas zawrzeszczy.
   Szacunek do demokracji wymaga dania jej klapsa po pupie, kiedy robi jakąś głupotę, a w wypadku p. Palikota zrobiła wielką, brzydko pachnącą kupę. Szkoda, że moje dzieci będą musiały tę kupę posprzątać.
  • Ernest
   13.11.2011 08:28
   Kluzik-Rostkowska najpierw była w PIS to znaczy miała poglądy prawicowe teraz jest w PO gdzie bardzo dużo osób głosowało przeciw Nowickiej ale nie Kluzik ona głosowała za, jakim trzeba być Sci**wem, szm**ą !!! żeby tak zmieniać poglądy.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół